Перейти до вмісту

Товариство редакторів української Вікіпедії: ми йдемо в народ

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

13 листопада 2017

Товариство редакторів української Вікіпедії («ТРУ Вікі») – нещодавно створена громадська організація, яка виступила одним із співорганізаторів Першого всеукраїнського конкурсу вокалістів «Світова класика українською». Голова «ТРУ Вікі» – Євген Букет, краєзнавець, журналіст, громадський діяч, а з 2015 року головний редактор газети «Культура і життя».

Євген Букет

.

На дипломах, які отримали учасники конкурсу, можна побачити дві печатки: Київської організації Національної спілки композиторів України і Товариства редакторів української Вікіпедії. Насправді участь «ТРУ Вікі» в конкурсі не обмежилась штампуванням печаток. Саме Євген Букет організував зустріч «Музика і Вікіпедія : як залишити слід у світовому літописі» - перший мабуть в історії вікі-майстер-клас, проведений для вокалістів (!), а також допоміг в організації оперативного друку дипломів переможців недільним ранком (бо як завжди, ніхто не наважувався спрогнозувати рішення журі заздалегідь, а спробуйте знайти типографію, що працює в неділю!). За відповідну матеріально-технічну допомогу та приміщення ми дякуємо редакції інформаційного порталу «Український інтерес».

Тут ми розміщуємо інтерв'ю з засновником «ТРУ Вікі» Євгеном Букетом, що було вперше опубліковане в російськомовних Вікіновинах адміністратором цього ресурсу Олександром Красоткіним. Для зручності читача традиційно подаємо це інтерв'ю в перекладі нашою рідною.Олександр Красоткін: «Товариство редакторів української вікіпедії», як сказано у вас на сайті засновано 12 вересня 2017 року. Чому ви оголосили про це публічно тільки вчора?

Євген Букет: Це пов'язано з особливостями нашої реєстрації. Повністю всі процедури були завершені тільки на цьому тижні, але за нинішнім законодавством України дата заснування є автоматично і датою реєстрації. Хоча насправді мій пост у фейсбук зовсім не означав публічного оголошення. Ще раніше один із трьох засновників товариства Андрій Бондаренко звернувся до мене з проханням, щоб товариство виступило співорганізатором вокального конкурсу, який він давно вже запланував і навіть отримав підтримку у формі індивідуального гранту від Фонду Вікімедіа.

На закритті конкурсу "Світова класика українською".
Зліва направо: сопрано Норвезької опери Оксана Мирончук, голова "ТРУ Вікі" Євген Букет, заступник міністра освіти Максим Стріха та ініціатор конкурсу - Андрій Бондаренко

Ще раніше, 7 жовтня я вручив «Нагороду засновника» одному з переможців української частини фотоконкурсу «Вікі любить Землю». Це і було першим публічним оголошенням про товариство.

Олександр Красоткін: Тобто члени Вікімедіа Україна (ВМ УА) давно знають про створюваної вами організації? Там вдалося щось сказати, представити?

Євген Букет: Ми з колегами домовилися на зборах засновників, що не будемо спеціально шукати інформаційних приводів для піару організації. Вона повинна бути інструментом для реалізації ініціатив з просування вільних знань, які не цікаві або просто ігноруються керівництвом Вікімедіа Україна. Організацію ми створили після того, як всі троє покинули Вікімедіа Україна. Деякі члени ВМ УА знали про це з першого дня. Але поки не будуть врегульовані всі юридичні моменти з Фондом Вікімедіа, ми не проводитимемо кампанію з прийому нових членів у товариство.

Олександр Красоткін: Нагадаємо читачам, що в Україні існує офіційне відділення (регіональна організація, чаптер) Фонду Вікімедіа (англ. Wikimedia Foundation) - Вікімедіа Україна. Ви були одними з творців і активними членами останньої, входили до керівних органів. Багато років пропагували її в Україні та за кордоном. Чому ви покинули Вікімедіа Україна і створили нову?

Євген Букет: Це було всього лише питанням часу. Вікімедіа Україна спочатку була розділена на два табори, які м'яко кажучи недолюблювали один одного (схожа ситуація і в самому співтоваристві української Вікіпедії). Тема співіснування цих двох груп потягне на окрему розмову.

Юрій Пероганич (співзасновник і виконавчий директор Вікімедіа Україна у 2009-2013 роках — ВН) свого часу зробив велику помилку - статут ВМ УА був створений за зразком невеликої «корпорації» , де всім керує виконавчий директор, а голова правління має лише представницькі функції. Коли кількість членів ВМ УА почала зростати, ця модель перестала працювати адекватно. В результаті, одна з груп захопила владу і почала витісняти представників іншої. Станом на сьогодні вже 32 члена ВМ УА покинули організацію.Але створити нову організацію я вирішив не через це ...

Олександр Красоткін: А через що? :)

Євген Букет: В останні кілька років Вікімедіа Україна замкнулася на грантовій системі роботи. Керівництво організації не підтримує жодних ініціатив, які не прописані в грант. Загострилася система правил за типовими проектами, які там присутні. Присутність в інформаційному просторі України скоротилася, не ведеться системна робота з органами державної влади, бізнесом і т. д. Де-факто, організація замкнулася в собі і на гранті. Сьогодні зібралася вже критична маса запитів від українських установ і організацій, які необхідно реалізувати за допомогою Вікітовариства. Але особливості законодавства ускладнюють таке співробітництво між юридичною особою і окремими представниками вікітовариства. Виникла потреба створення організації, яка допоможе реалізувати подібні ініціативи.

Установчі збори громадської організації "Товариство редакторів української Вікіпедії". Зліва направо - А.Бондаренко, О.Юрченко. Є. Букет.


Олександр Красоткін: А як ви плануєте уникнути цих проблем? Яка буде ваша модель діяльності? На кого буде робитися упор - на членів, найманих працівників або волонтерів?

Євген Букет: Ми взяли за основу статут рекомендований Міністерством юстиції України як зразковий. Основою будь-якої громадської організації є її члени. Ми будемо робити упор на конкретних людей з конкретними ідеями. Кожен ініціатор-керівник проекту матиме місце в правлінні і впливатиме на прийняття рішень. Правління не буде «масонською ложею», яка вирішує кому дати, кому не дати. Кожна людина, яка знайде кошти на реалізацію свого вікіпроекту матиме можливість самостійно ними розпорядитися. Організація допоможе прискорити його реалізацію і полегшити сам процес. У нас не буде такої ситуації як з цього конкурсу у ВМ УА (йдеться про CEE Spring 2017, конкурс написання статей Вікіпедії, визначення й нагородження переможців якого мало відбутися 31 липня, але не відбулося і досі — ВН).

Олександр Красоткін: Так, стривай, значить людина або група з ідеями, планами по їх реалізації і людськими ресурсами для цього буде змушена сама ж ще й знаходити необхідні фінансові кошти? А ви тоді навіщо?

Євген Букет: Дуже просто: Юрособа має бланк, печатка, розрахунковий рахунок, офіційну відповідь на запит для фізособи - до 30 днів, для юрособи - до 10 днів. Це інструмент, який полегшує реалізацію ідей. Крім того, це люди, група по спільному інтересу, які об'єдналися, щоб допомагати один одному.

Олександр Красоткін: Тобто завдання збору фінансових коштів на цілі діяльності організації не ставиться? Крім того, постійних інфраструктурних співробітників приймати не планується?

Євген Букет: Все повинно бути поетапно. Я не хочу будувати райдужні плани зараз. Поки гаряче питання реалізації окремих ініціатив. Щоб мати право на збір благодійних коштів ми повинні мати статус аффіліатів руху Вікімедіа або якийсь інший з чіткими дозволами на подібну діяльність. Потреба у працівниках виникне ще пізніше, коли буде налагоджено постійна системна робота. Це перспектива на кілька років вперед. І природно, все це з часом буде, якщо організація зможе стати повноправною частиною руху Вікімедіа. Це завдання сьогодні - № 1.

Олександр Красоткін: А в чому полягають «юридичні моменти з Фондом Вікімедіа»? Які у вас взаємини з «головним офісом Вікімедіа»? Ви плануєте ставати офіційним чаптером? Що для цього робите?

Євген Букет: Офіційний чаптер в Україні є. Ми не плануємо оскаржувати цей статус. Ми спочатку хотіли заснувати тематичну організацію. Наша діяльність зводиться до просування української Вікіпедії (не російської, чи не кримсько-татарської, ніякий інший і саме Вікіпедії, а не Вікісховища, ВікіНовини і т. д.)

Олександр Красоткін: Значить ви плануєте співпрацювати з Вікімедіа Україна? За яким напрямком і як ти бачиш таку співпрацю?

Євген Букет: Ми збираємося побудувати відкриту організацію, на відміну від ВМ УА. Думаю, серед наших членів будуть члени ВМ УА, будуть спільні заходи і т. д. Ми намагалися реалізувати модель відкритої організації в середовищі ВМ УА, але вони вибрали інший шлях. Це їх вибір і оскаржувати його я не збираюся, тому і написав заяву про вихід з Вікімедіа Україна. Слава Богу, громадянське суспільство дозволяє створити або альтернативу, або доповнення до існуючої моделі.

Олександр Красоткін: Тобто для решти залишилася можливість членства відразу в двох цих організаціях. А хто може стати членом «Товариства редакторів української Вікіпедії» і як це зробити на практиці? Чи є якісь обмеження на членство (громадянство, вік і т. п.)? Євген Букет: Законодавство України не забороняє цього, наша організація теж. Сподіваюся, що не буде «репресій» для таких людей з боку ВМ УА, а якщо будуть - для нас це буде тільки плюс.

Членами Організації можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які досягли 14 років, які є активними редакторами української Вікіпедії, визнають Статут Організації та сприяють діяльності, спрямованої на досягнення цілей і завдань Організації.

Олександр Красоткін: Які обов'язки виникають у членів організації? Чи можна бути просто спостерігачем?

Євген Букет: Статус спостерігача не передбачений законодавством про громадські організації. Обов'язки у членів мінімальні і типові для всіх організацій: керуватися статутом і рішеннями керівних органів в діяльності, яка відноситься до цілей і завдань організації.

Олександр Красоткін: Я ось про що. Чи зобов'язаний член організації щось робити і в якому мінімальному обсязі? Або може просто брати участь в обговореннях, давати «корисні» поради і т. п. Або може навіть не брати участь - просто формально бути членом організації і таким представлятися?

Євген Букет: Він зобов'язаний бути активним редактором української Вікіпедії (тобто мати мінімум 5 правок в ній щомісяця). Все інше - особисте бажання і можливості людини. Ми плануємо видавати членські посвідчення, які можуть допомогти людині, навіть якщо він є лише «формальним» членом. Відкрита модель організації передбачає постійно зростаючу кількість членів і ніхто із засновників не збирається перешкоджати цьому процесу.

Олександр Красоткін: Де можна ознайомитися зі статутом «Товариства редакторів української Вікіпедії»?

Євген Букет: Зараз ми чекаємо на відповідь від Комітету з приєднання (англ. Affiliations Committee) Фонду Вікімедіа. Якщо у них виникнуть зауваження за Статутом - нам необхідно буде внести поправки. Тільки після цього ми викладемо Статут і почнемо компанію з прийому в члени організації.

Олександр Красоткін: Тоді питання щодо цілей діяльності. Як вони відображені в Статуті і як ти це бачиш? Ви плануєте займатися суміжними зі створенням Української Вікіпедії областями? Наприклад, проблематикою створення і поширення вільних знань, відкритий доступ, авторське право, свобода панорами і так далі?

Євген Букет: Можу поки сказати, що цілі і завдання організації в Статуті «Товариства редакторів української Вікіпедії» набагато наближеніші до реалій української Вікіпедії, ніж Статут ВМ УА. Природно, все, що реалізується всесвітнім рухом Вікімедіа ми будемо просувати на локальному рівні. Ми зацікавлені в створенні широкої мережі громадської підтримки вікі-проектів і вільних знань.

Олександр Красоткін: Які проекти ви вже розвиваєте (підтримуєте) і які плануєте запустити?

Євген Букет: Зараз - підтримка «Вікі любить Землю» і «Світова класика українською». У найближчих планах - вікіекспедіціі, перехід окремих ЗМІ на вільні ліцензії, співпраця з бібліотеками та університетами.

Олександр Красоткін: Справжній вікіпедисти НЕ тусується і не женеться за призами, він статті пише з важливих, на його погляд, тем. Чим ваша організація може бути корисна ось таким звичайним редакторам Вікіпедії - основі нашого руху?

Євген Букет: Наше завдання - залучити до руху нових активних редакторів, дати їм офіційний статус в Україні. Тому ми і не ставимо першочергових завдань зі збору коштів, відкриття офісів, отримання грантів і т. д. Ми йдемо в народ, щоб навчити людей редагувати Вікіпедію, щоб вони наповнили її новими статтями. Перехід ЗМІ на вільну ліцензію зробить їх матеріали доступнішими.

Олександр Красоткін: Як інформацію про створення «Товариства» зустріли українські вікіпедисти і члени Вікімедіа Україна? Які критичні висловлювання вже вдалося почути і що можна відповісти скептикам?

Засновники Вікімедіа Україна 31 травня 2009 року.
Зліва направо - А.Бондаренко, О.Юрченко, Ю.Пероганич, В.Бабич та А.Гончаров.
На момент публікації інтерв'ю членами ВМУА залишились лише Ю.Пероганич і А.Гончаров

Євген Букет: Група, яка підтримує нинішнє керівництво ВМ УА, постаралася швидше «настукати» про нас до Фонду і звинуватити в несанкціонованому використанні слова «Вікіпедія» в назві організації. Це викликало деяке хвилювання, оскільки дійсно, якщо дотримуватися всіх інструкцій комітету з приєднання, ми повинні були попередньо узгодити з ними назву і цілі організації. Але і сама Вікімедіа Україна створена була 31 травня 2009, а статус відділення отримала лише через два місяці. Колишні члени ВМ УА, та й багато хто з нинішніх, давно чекали подібного кроку від когось із наших однодумців (я говорив про це на початку інтерв'ю). Українські вікіпедисти, які не задіяні активно в громадській діяльності, поки не беруть участі в обговоренні цієї теми, адже ще не було оголошення в форумі або презентаційної вікізустрічі. Зараз важливо яку позицію підтримає фонд. Для багатьох це буде важливо.

Олександр Красоткін: Проте, де-факто ви запустилися і вже працюєте. Відступати не маєте наміру. У тому чи іншому вигляді ваша організація буде існувати. Коли, на твій погляд, можна буде побачити помітні практичні результати діяльності «Товариства редакторів української Вікіпедії», які доводять правоту обраних вами цілей і шляхів їх реалізації?

Євген Букет: Ми планували і будемо регулярно інформувати про реалізовані ініціативи. Думаю, практичні результати будуть помітні вже найближчим часом. Про всі новини повідомлятимемо на нашому сайті, в Фейсбуці і на авторитетних інформаційних ресурсах. Я розумію, що наше рішення про створення організації було дещо ризикованим. Але ні я, ні інші засновники не сумніваються в нашій правоті і необхідності такого кроку.

Олександр Красоткін: Дякую за приділений час і відповіді. Бажаю удачі!

Джерела[ред.]

Див. також[ред.]