"Добро" на видобуток сланцевого газу у східних областях дали за кілька днів, у західних - за дев'ять місяців

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

4 жовтня 2013

Проект угоди про видобуток сланцевого газу в Україні найдовше погоджувала Львівська облрада, найшвидше - Донецька.

На початку травня минулого року компанії Chevron та Shell стали переможцями конкурсу на видобуток сланцевого газу на двох ділянках - Юзівській (охоплює Харківську та Донецьку) і Олеській (Львівську та Івано-Франківську області).

Втім погодження проектів угод місцевими радами регіонів, де планується видобувати сланцевий газ затягнулося до жовтня.

Так, нафтогазова компанія Shell спільно з ДК «Укргазвидобування» почала буріння першої розвідувальної свердловини на Харківщині для пошуку сланцевого газу в ущільнених пісковиках ще в жовтні минулого року.

Облрада схвалила проект із видобутку сланцевого газу 17 січня цього року. Напередодні такий же документ погодили депутати Донецької області.

А наприкінці січня за участю президента Віктора Януковича було підписано угоду між компанією Shell і "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській ділянці.

Після цього в регіонах відбулося кілька акцій протесту проти видобутку сланцевого газу. А донецькі екологічні організації через суд вимагали скасувати рішення Донецької облради щодо угоди про видобуток сланцевого газу. Проте суд не задовольнив цей позов.

Процес погодження проекту угоди про видобуток сланцевого газу довше тривав на Заході України.

Зокрема, 20 серпня Івано-Франківська облрада не підтримала проект угоди з компанією Chevron і "Надра Олеська" щодо Олеської газової площі. Депутати запропонували надіслати Кабміну понад 130 виправлень і зауважень до угоди.

Прем'єр-міністр Микола Азаров тоді заявив, що таким чином облрада проігнорувала національні інтереси газу. Втім, уже через місяць облрада дозволила розробку Олеської газової площі.

Епопея з погодженням угоди з компанією Chevron довше тривала у Львівській облраді. 3 жовтня депутати фракції ВО «Свобода» кілька годин поспіль блокували трибуну, вимагаючи виступу представника компанії Chevron через інформацію про вимагання хабарів з боку свободівців для погодження угоди про видобуток сланцевого газу на Олеській площі.

Згодом голова Львівської облради Петро Колодій отримав та зачитав листа від регіонального директора компанії Chevron Пітера Кларка, в якому останній запевнив, що компанія дотримується законодавства у повній мірі.

Розгляд питання загалом тривав шість годин. Вже підвечір облрада більшістю голосів таки підтримала проект угоди. Не голосували депутати від "Свободи".

Однак, наразі Кабмін продовжив термін підписання угоди про розділ продукції з компанією Chevron до 24 листопада цього року.

Прогнозні ресурси на Олеській площі становлять 3 трлн куб. м газу.

Зауважимо, що промисловий видобуток сланцевого газу на Олеському та Юзовському родовищах планується почати в 2017 році. Наразі йдеться про проведення розвідувального буріння.

Найближчим часом планується підписання угоди між Кабміном і компаніями ExxonMobil, Shell та Omv Petrom CA, котрі також стали переможцями конкурсу на видобуток сланцевого газу в Україні в межах Скіфської ділянки (шельф Чорного моря).

За словами міністра енергетики Едуарда Ставицького, наразі йдеться про сейсмічні роботи з метою визначення зон для подальшого буріння свердловин. Він також зазначив, що, за підрахунками, в перспективі йдеться про видобуток 8-10 млрд кубометрів сланцевого газу на рік. Ставицький також зазначив, що видобуток на таких родовищах може початися не раніше ніж через три роки після сейсмічних робіт.

Джерела[ред.]