Викопна матрьошка : жук в ящерці , ящірка в змії

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

08 вересня 2016

Унікальну знахідку, яка була майже повний харчовий ланцюжок палеогенового періоду, зробили палеонтологи в покинутому німецькому кар'єрі. Вони розкопали скам'янілі залишки змії, всередині якої зберігся кістяк ковтнутою змією ящірки-василиска, в животі якої, в свою чергу, виявилися залишки з'їденого раніше комахи.

Така трьохчастинна "матрьошка" - надзвичайно рідкісна знахідка. До сих пір щось подібне було відомо лише з Австрії, де скам'янілість акули містила залишки амфібії, яка пообідала перед смертю дрібною рибкою >> "Це викопне, яке я, ймовірно, не зможу знайти більше ніколи в житті, настільки воно рідкісне, - розповів провідний автор дослідження" матрьошки "Крістер Сміт (Krister Smith), палеонтолог німецького Зенкенбергского інституту. - Це було здивування в чистому вигляді".

Як вважає Сміт, 48 млн років тому десь в околицях вулканічного озера ранній василіск Geiseltaliellus maarius з'їв блискучого жука. Через пару днів ящірка сама дісталася на обід молодий змії Palaeopython fischeri, що жила на деревах біля берега озера. Що сталося потім, не зовсім ясно - чи то викид отруйних вулканічних газів, то чи щось інше, але змія впала в озеро і назавжди залишилася на його дні.

"Це викопне дивно, нам просто пощастило, що ми можемо його вивчати", - додав ще один дослідник, Агустін Сканферла (Agustin Scanferla) з аргентинського Інституту біології і геології (IBIGEO).

Знахідка еоценового харчового ланцюжка, укладеної всередині змії, є дійсно унікальною подією. Щось схоже зустрічалося палеонтологам тільки один раз - коли в 2008 році в приміських відкладеннях Австрії віком 250 млн років була знайдена скам'яніла акула, яка з'їла якусь амфібію, яка в свою чергу з'їла маленьку рибу. Але та знахідка була набагато більш фрагментарною, і не дозволяла сказати багато чого про трофічні ланцюжки минулого. Варто відзначити, що "Мессельская яма" (Messel Pit), як називають місце знахідки "матрьошки", відома прекрасно збереженими скам'янілостями тварин еоценового віку. Звідси, наприклад, відбуваються залишки одного з найдавніших приматів - Darwinius masillae, двох черепах Allaeochelys crassesculpta, скам'янілих під час коїтусу і інші примітні зразки. Сміт і його команда планують продовжити розкопки в цьому місцезнаходженні в надії на нові дивовижні знахідки.