Науковці Заходу радять кандидату наук Кернесу не наслідувати КГБ у ставленні до професора Шевельова

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

24 вересня 2013

Науковці провідних університетів США, Канади і Британії звернулися до міської влади Харкова із проханням зберегти встановлену у вересні 2013 року меморіальну дошку мовознавцю та історику літератури Юрію Шевельову. Про це йдеться у відкритому листі науковців до міського голови Харкова Геннадія Кернеса, текст якого є в розпорядженні Історичної Правди.

Учені висловлюють стурбованість нещодавніми подіями, які загрожують статусові меморіальної дошки на честь визначного українського філолога Юрія Шевельова на вулиці Сумській: "Як славісти університетів Європи та Північної Америки, ми глибоко завдячуємо професорові Шевельову за його незчисленні здобутки на ниві історичного мовознавства та літературознавства, - йдеться у відкритому листі. - Нині... ми віддаємо данину глибокої пошани цьому визначному вченому, який ніколи не переставав називати Харків своєю домівкою".

Науковці засудили "наклепницькі, голослівні твердження деяких осіб" щодо професора Шевельова.

"Звинувачення щодо діяльності професора Шевельова під час Другої світової війни вперше з'явились на початку 1960-х років і походили від КГБ, - наголошують автори листа. - Ці звинувачення були ретельно досліджені численними американськими державними установами та Колумбійським університетом, де викладав професор Шевельов. Всі вони були повністю і однозначно відкинуті".

У зверненні до Кернеса висловлюється сподівання, що державні органи міста Харкова підтвердять своє попереднє рішення від 2011 року і збережуть меморіальну дошку на честь Юрія Шевельова.

Серед підписантів листа - науковці з Колумбійського, Канзаського, Ратгерського та інших університетів США, з Альбертського університету (Канада) і Кембриджу (Британія).

Як повідомлялось, днями інтелігенція Харкова закликала громадськість не допустити демонтаж меморіальної дошки мовознавцеві Юрію Шевельову, який ініціює мер Геннадій Кернес на сесії Харківської міської ради 25 вересня.

Раніше Громадський комітет зі вшанування 105-річчя Юрія Шевельова заявляв про фальсифікацію рішення комісії з топоніміки Харківської міськради щодо заборони встановлення меморіальної дошки відомому українському мовознавцю. Зокрема, до документу «заднім числом» включені пункти про скасування рішення Топонімічної комісії від 24 травня 2011 року та рекомендацій відмінити рішення Харківського міського голови про встановлення дошки Юрію Шевельову.

Крім того, громадські активісти запевняють, що комісія також сфальсифікувала результати голосування, «зарахувавши» голоси членів комісії, які б ні за яких обставин ніколи не проголосували б за такі рішення.

Як повідомляв Тиждень.ua, до міського голови Геннадія Кернеса та губернатора Михайла Добкіна надійшли звернення від ветеранських та «антифашистських» організацій, у котрих Шевельов названий «поплічником нацистів», а відтак увічнення його пам’яті вимагають заборонити.

Нагадаємо, у Харкові 3 вересня пізно ввечері терміново відкрили меморіальну дошку видатному мовознавцеві Юрієві Шевельову, заявляючи, що міська влада має намір у середу скасувати своє рішення про її встановлення.

Джерела[ред.]