Перейти до вмісту

Почався фестиваль Docudays UA

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

22 березня 2013

Ведучі церемонії відкриття
Зала заповнена вщент
Команда фестивалю

22 березня у Києві розпочався десятий міжнародний фестиваль документального кіно про права людини «Docudays UA». Церемонія відкриття проходила у червоній залі столичного Будинку кіно. Лейтмотивом цьогорічного Docudays UA став слоган «Вибір є!», а справедливість цього твердження підкреслив… загін бійців «Беркута», який зайшов до зали разом із судовим виконавцем, що зачитав рішення суду про заборону кінопоказу та зібрання, адже кількість учасників завелика і загрожує безпеці населення. Глядачі у залі вигукували «Ганьба!» і «Міліція з народом!», а ведучі попросили допомоги юристів. Останні зауважили, що виконувати рішення суду потрібно, але… вибір, все-таки, є. Цією порадою і скористалися ведучі, вирішивши не припиняти церемонію й висловивши надію побачити беркутівців згодом серед глядачів зали [1].

Фільм-відкриття цьогорічного фестивалю — «Твердиня». Це — документальний фільм чеських режисерів Клари Тасовської та Лукаша Кокеша про невизнану республіку Придністров'я. Кінознавець Ігор Грабович вважає, що суть філософії придністровського життя полягає в «навмисному усуненні себе з історії», і це «випадіння»:

« (…) не тільки фіксація статус-кво та постійне відтворення форм радянського життя, а ще й зведення придністровців до статусу homo sacer, голого життя, яке кожної миті може бути обірване з волі того чи іншого суверена з Москви.

У цьому контексті мирна повсякденність придністровців виглядає особливо моторошно.

»

Конкурсні програми ювілейного фестивалю включають DOCU/Право, DOCU/Життя та DOCU/Коротко. Фільми у кожній із цих категорій буде оцінювати окреме журі, до складу яких входять відомі закордонні правозахисники, кінопродюсери, режисери, кінокритики та сценаристи. Також окрему нагороду присудить студентське журі та глядачі. Буде також вручено премію імені Андрія Матросова від організаторів Docudays UA[2]. Позаконкурсна програма фестивалю включає такі підбірки: «Вибір є!», «Арабська весна», українська критична документалістика 1987–1995 років «Прощавай, Кіно!», конкурс документальної анімації DOCU/Anima, фільми про митців DOCU/Art та підбірку ретроспектив литовського режисера Аудрюса Стоніса. Також протягом фестивалю проходитимуть виставки, майстер-класи, круглі столи та вечірки. На закриття фестивалю планують прем'єрний показ відреставрованої версії фільму Дзиґи Вертова «Одинадцятий» (Українська РСР, 1928) у музичному супроводі Антона Байбакова. З детальною програмою фестивалю можна ознайомитися на сайті Docudays UA.

Фестиваль триватиме до 28 березня, найкращі фільми будуть презентовані в регіонах України у рамках Мандрівного фестивалю.

Довідка: Фестиваль Docudays UA проходить у Києві протягом останнього тижня березня з 2003 року. Фестиваль позиціонує себе як неполітичний та некомерційний, тож усі покази — безкоштовні. Зараз це — найбільший фестиваль документального кіно в Україні.

Примітки

[ред.]
  1. Як пояснила у коментарях «Телекритиці» прес-секретар Docudays UA Дарія Аверченко, бійців до Будинку кіно запросили самі організатори фестивалю аби привернути увагу до теми свободи мирних зібрань та слогану фестивалю «Вибір – є!» [1]
  2. Леонід Бондарчук. «Пам’яті Андрія Матросова». Вгору, 15 лютого 2013

Посилання

[ред.]Авторський репортаж
Це власний репортаж нашого репортера. Дивіться сторінку обговорення для детальної інформації.