"Ідеологія – це те, що підсилить нашу організацію і якісно виділятиме її серед багатьох інших", - Віктор Андрусів

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

6 лютого 2007 1 лютого 2007 року Правління ХДМУ призначило Віктора Андрусіва відповідальним за ідеологічно-виховну роботу в організації. Прес-служба ВМГО ХДМУ звернулася до Віктора з проханням дати інтерв'ю стосовно своєї нової посади, перспектив розвитку ідеологічного напрямку в організації та християнської демократії в Україні.

— Вікторе, скажіть чому ХДМУ вирішило створити посаду відповідального за ідеологічний напрямок? Це пов'язано з майбутнім розвитком організації?

— Так, безсумнівно, це пов'язано з перспективами розвитку організації. Але й не тільки. Справа в тому, що в Україні досі не створилось жодної справжньої ідеологічної сили. Незважаючи на самоствердження деяких партій як ідеологічних, в нас, насправді, не має навіть правильного розуміння ідеології. Частково це мабуть викликано тим, що суспільству насаджували ідеологію комунізму, і, можливо, це розвило несприйняття даного терміну. Проте, якщо ми уважно подивимось на розвинуті держави, рівня яких прагнемо досягти, то побачимо, що там функціонують тільки ідеологічні політичні сили. Тоді як в нас все прив'язано до конкретного лідера. Але, повірте, ідеології живуть значно довше, ніж окремі політики.

Що ж до ХДМУ, то створюючи посаду відповідального за ідеологічний розвиток, ми насамперед виходили із напрямків нашого майбутнього розвитку. Звичайно, ХДМУ прагне утвердитися як впливова активна молодіжна сила. Однак, нам би не хотілось поповнити ряди вже кількох сотень організацій, які спочатку проявляли активність, а потім перетворились на формальні явища. Ідеологія — це те, що підсилить нашу організацію і якісно виділятиме її серед багатьох інших.


— А як щодо проекту "Школа молодого політика «ХоДіМо Разом!»? Можливо, це тільки стосується даного проекту?

— Ну, скоріше проект став наслідком мети розвинути ідеологічний напрямок. Насправді, проект виконує значно ширші цілі. Зокрема, в його рамках ХДМУ прагнутиме познайомити молодь з існуючими ідеологіями і взагалі з тим, що це таке. Тоді як всередині організації ми плануємо концептуально опрацювати основи консерватизму та християнсько-демократичних цінностей. Я навіть скажу більше: ми вперше в Україні плануємо розробити основи українського консерватизму. Адже існують в світі скандинавський та кубинський соціалізми, французькі республіки, американська демократія, російська керована демократія. Мабуть настав час перестати позичати досвід та ідеї з закордону, і виробити власні.


— І як ви розцінюєте перспективи консерватизму та християнської демократії в Україні?

— Дуже високо. Тут, скоріше, проблема в тому як ми опрацюємо їх для суто українських умов. Ми вважаємо, що цінності християнської моралі та демократії вкорінені на наших теренах історією. Мова не йде про якісь конфесійні явища, а про цінності на яких в цілому побудована західна культура та філософія. Це цінності сім'ї, поваги до батьків, турбота про дітей, про майбутні покоління. Це те, що виділяє Європу від інших цивілізацій. Це ж властиво і українському суспільству. Дуже прикро, що зараз політики маніпулюють незначними відмінностями населення України, але, насправді, в нас дуже багато спільного. Ідеологія консерватизму підкреслює значення самої людини і її зв'язок з загальнолюдськими цінностями. Однак, ми песимісти щодо перспектив застосування в Україні німецького чи британського консерватизму. Історичні, географічні та демографічні умови спонукають нас до побудови власної моделі розвитку та збереження.


— Все ж таки, ХДМУ не перша організація, яка пробує стати на ідеологічне підґрунтя. В чому різниця від інших організацій чи партій, які вже зазнали невдачі?

— Як я вже згадував, в країні панує викривлене розуміння ідеології. Окремі політичні сили проголошують своїми ідеологіями незалежність України, добробут селян, Майдан. Але ідеологія значно ширша від цих звичайних лозунгів. Вона служить свого роду світоглядом для пересічних громадян і дає відповіді на найближчі проблеми. Ідеологія включає і політику, і економіку, і навіть культуру. Саме з такого розуміння виходимо ми в ХДМУ. Для нас ідеологія — це не метод загітувати людей. Ми прагнемо навчити їх, показати переваги певних цінностей.

Щодо успіхів, то я думаю тут нам сприяють сучасні політичні події. Розумію — це звучить дивно. Але конфлікти та протистояння у владі сприяють мобілізації громадян. Майдан довів, що суспільство не аморфна маса з якої можна ліпити коників. З кожною новою помилкою сучасної влади суспільство приділяє все більше уваги можливим шляхам вирішення кризи. Тому, незабаром в Україні буде великий запит на інформацію про ідеології та їхню роль.


— Чи співпрацюватиме ви з іншими неідеологічними організаціями? Як виглядатиме така співпраця?

— Безсумніву будемо. Співпраця — це один із методів поширення своїх ідей. Ми будемо залучати інші активні молодіжки до нашої ідеологічної роботи і будемо підтримувати таку діяльність серед них. Однак, ми не будемо інструментами в сучасних владних розборах. Робота над ідеологічною силою забере багато часу, можливо більше ніж 10 років. І протягом цього періоду треба бути дуже обережним, щоб не втягнутись в тимчасові палацові революції або в нашому випадку кабмінні. Нова ідеологічна сила потребує нових не дискредитованих особистостей. Ми вважаємо, що знайти таких людей можна тільки серед сучасної молоді. Дякую.

Стаття на сайті ВМГО ХДМУ