Джиммі Вейлз: підкорятися вимогам слабких і боягузливих політиків — не шлях Вікіпедії

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

9 квітня 2013

Джиммі Вейлз

8 квітня 2013 засновник Вікіпедії, почесний голова Фонду Вікімедіа Джиммі Вейлз відповів на бажання російської влади заблокувати сторінки Вікіпедії.

For me, being blocked is always preferable to collaborating with censors. It’s important to understand that the fear of site-wide blocking is based in concerns that some (smaller, presumably) ISPs may lack sufficient technical resources to block individual pages, forcing them to block the entire site to comply with the law. Believe me, if those ISPs block the entire site, while other ISPs only block specific pages, the ones which block all of Wikipedia will lose customers very very quickly. We are not weak, we are very powerful. Catering to the demands of weak and cowardly politicians — the kind who fear the spread of knowledge — is not the Wikipedia way.--Jimbo Wales (talk) 21:18, 8 April 2013 (UTC) — source

Переклад:

На мою думку, блокування завжди краще, ніж співпраця з цензорами. Важливо зрозуміти, що страх повномасштабних блокувань проекту ґрунтується на побоюванні, що деякі (мабуть, невеликі) інтернет-провайдери можуть відчувати брак технічних ресурсів, щоб блокувати окремі сторінки, і почнуть блокувати Вікіпедію повністю, посилаючись на закони своєї країни. Повірте мені, ті провайдери, які почнуть блокувати весь сайт, тоді як інші тільки певні сторінки, будуть втрачати клієнтів дуже-дуже швидко. Ми не слабкі - ми дуже сильні. Підкорятися тиску слабких і боягузливих політиків - тих, котрі бояться поширення знань, - це не шлях Вікіпедії.--Jimbo Wales (talk) 21:18, 8 April 2013 (UTC) — джерело

Нагадаємо, що 5 квітня 2013 року стало відомо про внесення російськомовного розділу Вікіпедії до так званого Єдиного реєстру заборонених сайтів Федеральної служби за наглядом у сфері зв'язку, інформаційних технологій і масових комунікацій Російської Федерації (Роскомнагляду). Причиною цього стала стаття куріння канабісу, яка на думку чиновників, не відповідає вимогам російського законодавства.

Керівники «Вікімедіа РУ» передали лист Роскомнагляду на розсуд спільноти російської Вікіпедії, а також повідомило, що «Вікімедіа РУ» та Wikimedia Foundation, Inc. не мають права вирішувати долю цієї статті. У співтоваристві Вікіпедії російською мовою розгорілася запекла дискусія, учасники якої заявляли, що ні видаляти статтю, ні змінювати її у порушення правил Вікіпедії спільнота не буде. Дії російської влади призвели до чергового «ефекту Стрейзанд» - відвідуваність запропонованої до блокування статті різко зросла і її відвідали навіть ті, хто ніколи не цікавився даною тематикою. До редагування статті підключилася маса редакторів, і постійним учасникам насилу вдавалося утримувати її вміст в рамках енциклопедичного стилю та відповідності іншим правилам Вікіпедії. Дещо пізніше представник Роскомнагляду Володимир Піков, повідомив, що, впродовж півроку в «Єдиний реєстр» внесли 15 сторінок Вікіпедії, однак, побоюючись реакції суспільства, співробітники відомства, в порушення закону і власних інструкцій, не передали повідомлення про це у Вікімедіа і провайдерам.

Вже з 7 квітня 2013 влада почала намагатися гасити конфлікт, поширюючи через проурядові ЗМІ інформацію про те, що редактори Вікіпедії редагують «заборонену» сторінку з метою привести її у відповідність з вимогами чиновникам, хоч це й не відповідало дійсності. 8 квітня 2013 представник Роскомнагляду Володимир Піков заявив «Інтерфаксу»:

« Нам надіслали статтю про куріння канабісу в новій редакції. Наші експерти нею задоволені, претензій до Вікіпедії ми тепер не маємо. »

Ця інформація миттєво миттєво була розповсюджена ЗМІ, котрі тиражували необачні заяви чиновників, що не відповідають дійсності. Хоч для того, щоб переконатися в черговій брехні російської влади, потрібно було всього лише заглянути на сторінки проекту або запитати офіційні коментарі керівництва «Вікімедіа РУ».

Див. також[ред.]


Джерела[ред.]


російська мова Ця стаття є перекладом з іншомовної сторінки ВікіНовин 9 квітня 2013