Перейти до вмісту

Національне газетно-журнальне видавництво переходить на вільну ліцензію

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

27 березня 2017

«Культура і життя», № 12 від 24 березня 2017
«Кримська світлиця», № 12 від 24 березня 2017

Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво», підпорядковане Міністерству культури України, спільно з редакціями газет «Культура і життя» та «Кримська світлиця» надало дозвіл на публікацію усіх випусків цих газет з часу заснування під вільною ліцензією «Creative Commons. Із Зазначенням Авторства 3.0 Неадаптована» (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.uk).

Газета «Культура і життя», що висвітлює події в галузі культури, видається з 7 жовтня 1923 року і є одним із найстаріших друкованих видань України. «Кримська світлиця» — всеукраїнська загальнополітична і літературно-художня газета, що видавалася в Криму з 31 грудня 1992 року. З липня 2016 року видається в Києві кримчанами-переселенцями.

Вініфред Оліфф та голова правління «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко знайомляться із виданнями НГЖВ, що відтепер видаються на умовах CC BY

Починаючи з № 12 за 24 березня 2017 року у вихідних даних друкованої версії газети «Культура і життя» зазначено ліцензування CC BY. Таким чином «Культура і життя» стала першим в Україні і одним із перших у світі друкованим засобом масової інформації, що видається під ліцензією Creative Commons. Газету презентували того ж дня керівництву «Вікімедіа Україна» і представникам Фонду Вікімедіа Делфін Менар та Вініфред Оліфф під час відвідання ними Національного газетно-журнального видавництва.

«„Культура і життя“ є одним із найавторитетніших культурологічних часописів в Україні. Ми прагнемо відкритості і якнайширшого розповсюдження інформації про події українського культурного життя в світі. Як редактор української Вікіпедії із майже 10-річним стажем, я розумію, що в сучасному світі вільній інтернет-енциклопедії належить особливе місце. Також я розумію, що Вікіпедія потребує якісного контенту, створеного фахівцями. Саме тому, як головний редактор „Культури і життя“, я ініціював її перехід на ліцензування, яке дозволить без втрат і порушень прав авторів поширювати інформацію про найбільш значущі події в царині культури України», — зазначив головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет.

Колективне фото учасників зустрічі в НГЖВ. Зліва направо: голова правління ГО «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко, головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, член РК «Вікімедіа Україна» Сергій Петров, генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун, Вініфред Оліфф, член ВМ УА Віра Моторко, Делфін Менар

«Державне підприємство „Національне газетно-журнальне видавництво“ видає україномовні видання культурологічного спрямування, кожне з яких є найвпливовішим і значущим медіа на ринку ЗМІ України, що має власну унікальну добірку інформації, яка не має аналогів ані в цифровому середовищі, ані в рамках інших друкованих видань. І надзвичайно важливо є те, що необхідно цю інформацію донести до міжнародної спільноти, надати можливість вільного використання матеріалів друкованих видань для суспільства згідно міжнародного права. Важливо, що такий перший крок вже зроблено редакціями газет „Культура і життя“ та „Кримська Світлиця“. Очевидно, що це правильний шлях інтеграції в міжнародну спільноту», — сказав генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун.

«Газета „Кримська світлиця“ стала провідним друкованим виданням у висвітленні головних подій з життя українського Криму. Після анексії півострова Російською Федерацією в системі роботи газети відбулися істотні зміни, унеможливлюється її нормальне функціонування на окупованій території. Вільне ліцензування газети дає передумови для поширення новин про український Крим у світовому інформаційному просторі», — зауважив головний редактор газети «Кримська світлиця» Віктор Мержвинський.

«Українська Вікіпедія є одним із найпопулярніших сайтів України, маючи близько 50 мільйонів переглядів на місяць. Вікіпедії існують майже 300 мовами світу, маючи сукупно 44 мільйони статей усіма мовами. Використання вільної ліцензії „Creative Commons“ дозволить використовувати фотоматеріали та спростить використання текстів із газет у вікіпроектах. Це сприятиме поширенню та популяризації знань про Україну та її культуру», — підсумував голова правління громадської організації «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко.

Детальніше про перехід друкованих видань на вільну ліцензію говоритимуть 28 березня о 15-00 на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун, головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, головний редактор газети «Кримська світлиця» Віктор Мержвинський і голова правління громадської організації «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко.

Довідково

«Вікімедіа Україна» — громадська організація, заснована 2009 року, регіональне відділення «Фонду Вікімедіа» в Україні. Займається популяризацією та підтримкою проектів Вікімедіа, найвідомішим серед яких є вільна інтернет-енциклопедія Вікіпедія, через проведення різноманітних заходів: віківишколів, конференцій, конкурсів статей і фотографій тощо.

Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво» засноване у 1990 році як «Газетно-журнальне видавництво Міністерства культури і туризму України». У 1990–2009 до видавництва увійшли культурологічні та науково-популярні видання, засновником або співзасновником яких виступало Міністерство культури України, а саме: журнали «Музика», «Пам'ятки України», «Театрально-концертний Київ», «Український театр», «Українська культура» і газети «Культура і життя» та «Кримська Світлиця». У 2010 з нагоди 20 річниці від заснування Указом Президента України видавництву наданий статус національного.

«Культура і життя» — загальнодержавна українська щотижнева газета. Засновники видання — Міністерство культури України, Центральний комітет профспілки працівників культури України, трудовий колектив редакції. Заснована в Харкові 7 жовтня 1923 року під назвою «Література, наука і мистецтво». Сучасна назва «Культура і життя» — з 3 травня 1965 року.

Кримська світлиця — всеукраїнська загальнополітична і літературно-художня газета, що видається з 31 грудня 1992 року. Засновники газети Міністерство культури і туризму України, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво».


Див. також[ред.]