Перейти до вмісту

Макарівська районка відтепер буде на Вікісховищі

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

12 січня 2018

Максим Кравченя
№ 36 макарівської газети "За соціялістичні темпи", 1932 рік
Передноворічний номер газети "Макарівські вісті" 2017 року

10 січня, з нагоди 86-річчя від дня заснування районної газети "Макарівські вісті" (видається в смт Макарів, Київської області), редактор видання Максим Кравченя підписав дозвіл на розміщення газети на Вікісховищі.

Тепер упродовж наступних кількох днів на сховище будуть завантажені всі номери "Макарівських вістей" за 2009-2017 роки. А розпочати вирішили із найдавніших номерів макарівської районки, датованих 1932 (перший рік видання), 1936 і 1939-м роками, які дивом збереглися у районному історико-краєзнавчому музеї. Тоді газета називалася "За соціалістичні темпи" і видавалася 15 разів на місяць на двох сторінках, формату близького до А3. У повоєнний час, у лютому 1944 року, Макарівська районна газета вийшла під новою назвою — «Стахановець». Можливо, це був ідеологічний хід у напрямку популяризації стаханівського руху, адже вкрай необхідно було піднімати з руїн знівечену війною українську землю. Проте, з нагоди відзначення 10-річчя виходу у світ «Великої сталінської книги» (курсу історії ВКП(б)), газету перейменовують. У четвер, 30 вересня 1948 року читачі отримали № 79 (1872) районної газети під назвою «Сталінський заклик». Це ім'я друкований орган Макарівського райкому партії носив до 29 грудня 1957 року. Від цієї дати газета видавалася тричі на тиждень на чотирьох сторінках під назвою «Ленінська зоря». 30 червня 1992 року, майже через рік після проголошення Україною незалежності, вийшов у світ останній номер «Ленінської зорі». В четвер, 2 липня 1992 року, № 76 (8866) районної газети вийшов під новою назвою — «Макарівські вісті». Дозвіл стосується усіх номерів газети, що видавалися з 1932 року, включно з тими, які будуть видані в майбутньому. Тож у редакції та всіх небайдужих попереду ще багато роботи, а вже створена категорія Вікісховища з часом буде поповнюватися не лише старими, а й новими номерами "Макарівських вістей".

Перехід газети на вільну ліцензію став можливим завдяки роботі Товариства редакторів української Вікіпедії та ініціативі його голови Євгена Букета, який працював кореспондентом "Макарівських вістей" у 2006 - 2007 роках. Коментуючи подію у соцмережі Facebook перший заступник голови Правління ГО "Вікімедіа Україна" Артем Комісаренко зазначив, що до Вікісховища "варто завантажувати всю періодику. Це значно спрощує дослідницьку роботу й сприяє поширенню знань. Крім того, газети раніше друкувалися на дуже поганому папері. Збереженням також не завжди опікувались. Якщо їх зара' не оцифрувати, скоро може не бути вже що оцифровувати. А це безцінне джерело з локальної історії, певна інформація більше ніде не дублюється".

Незабаром Товариство редакторів Української Вікіпедії за підтримки Національної спілки журналістів України та БФ "Журналістська ініціатива" планує проведення семінару для редакторів районних і обласних друкованих змі, де обговорюватимуться перспективи вільного ліцензування місцевої періодики.

Нагадаємо, що в березні 2017 року Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво», підпорядковане Міністерству культури України, спільно з редакціями газет «Культура і життя» та «Кримська світлиця» надало дозвіл на публікацію усіх випусків цих газет з часу заснування під вільною ліцензією «Creative Commons. Із Зазначенням Авторства 3.0 Неадаптована» (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.uk). Ці видання стали першими в Україні, що повністю перейшли на вільну ліцензію.

Джерела[ред.]

Commons
Commons
ВікіСховище має мультимедійні дані за темою: