IV всесвітній форум українців

Матеріал з Вікіновин — вільних новин.

18-20 серпня в Києві проходить IV всесвітній форум українців.

Згідно зі Статутом Української Всесвітньої Координаційної Ради (УВКР) Всесвітній форум українців є вищим органом її управління, який скликається один раз на 4 роки. За роки існування незалежної Української держави відбулося 3 Форуми:

  1. 21-24 серпня 1992 року
  2. 21-25 серпня 1997 року
  3. 18-20 серпня 2001 року

IV всесвітній форум українців присвячений святкуванню 15-ї річниці Незалежності України. Загальний бюджет IV Всесвітнього форуму українців становитиме 3,5 млн. грн. Зокрема, Міністерство закордонних справ виділяє з бюджетної програми на проведення форуму 2 млн. грн., Міністерство культури і туризму України - ще 1,5 млн. грн. Крім того, організатори мають намір залучити кошти спонсорів «для закриття поточних питань», пов'язаних з харчуванням і транспортом.

Метою проведення IV всесвітнього форуму українців є обговорення стратегічних завдань української нації у ХХІ столітті, а також таких важливих питань, як утвердження культурної і мовної єдності українців усього світу; визначення механізмів координації роботи громадських об’єднань і організацій закордонних українців та центральних органів виконавчої влади нашої держави, підвищення авторитету України і закордонного українства на міжнародній арені; сприяння створенню механізмів міжнародно-правового захисту прав та інтересів закордонного українства тощо.

Форум відкрив президент Віктор Ющенко. Він відзначив три найголовніші досягнення українства за останні 15 років. По-перше, це здобуття незалежності країни, по-друге, формування державних інституцій та євроатлантичного курсу розвитку, по-третє, перемога суспільства у 2004 році. Відтак, за словами президента, українська державність стала незворотною і нездоланною.

Президент відзначив, що розвиток української мови держава забезпечить завдяки системі стимулів, а не насильницькими чи адміністративними методами.

Також Віктор Ющенко звернувся до учасників Форуму з проханням зрозуміти і не ставити під сумнів останні кроки влади, спрямовані на політичне єднання.

В перший день форуму представники української діаспори під час зустрічі з міністром закордонних справ висловили свою стурбованість домінуванням у столиці України російської мови. Закордонні українці закликають Тарасюка сприяти більш активній мовній політиці. Зокрема зобов'язати спілкування українською в державних установах, університетах та посольствах.

В другий день форуму декілька тисяч делегатів з'їзду працють по секціях - з економічних, політичних та релігійних питань - у Києво-Могилянській Академії. Питання визнання голодомору в Україні геноцидом розглядають учасники форуму спільно з науковцями та політиками в Українському домі. Завтра у Палаці Україна відбудеться урочиста церемонія закриття Форуму. Цей захід і відвідає Прем'єр. Журналісти й політики вже порівняли майбутню зустріч з діаспорою для Януковича із візитом до клітки з тиграми.

Зустріч української діаспори із Прем'єр-міністром перенесено на неділю.

Протягом трьох днів IV Всесвітнього Форуму українців в Українському дому триватимуть:

  • Виставка малюнків переможців Всесвітнього конкурсу дитячого малюнку «Моя Україна»;
  • Виставка старовинного та сучасного гончарства «Трипільська культура – протокультура українців»;
  • Виставка творів майстрів народного мистецтва «Українські старожитності»;
  • Виставка з колекції Моргана Вільямса (США) Пам’яті жертв голодомору 1932–1933;
  • Виставка світлин «Наші у світі»;
  • Виставка філателії «Українська марка»;
  • Виставка-ярмарок за участю 100 видавництв України та українського зарубіжжя "Українська книга сьогодні".

Джерела[ред.]